Patron Izby Regionalnej

Jan Drzeżdżon (kaszb: Jón Drzéżdżón) urodził się 16 maja 1937 w Domatowie, zmarł 22 sierpnia 1992 w Gdańsku. Był wybitnym pisarzem i poetą regionalnym, krytykiem, wydawcą kaszubskim, tworzącym również w języku polskim. Uważany jest za jednego z czołowych pisarzy literatury kaszubskiej. Napisał min. Twarz smętka, Karamoro, Twarz Boga, Miasto automatów, Twarz Smętka, Czerwony Dwór, Oczy Diabła, Szarego człowieka. 17 kwietnia 1998 roku w Izbie Regionalnej w Starzynie odbyła się niezwykła uroczystość. Naszemu muzeum nadano imię Jana Drzeżdżona. Wybraliśmy jego imię, głównie dlatego, że był uczniem starzyńskiej szkoły oraz wybitnym prozaikiem, literaturoznawcą i krytykiem literackim związanym z kaszubską ziemią. Tego dnia, w naszej szkole odbywała się siódma edycja konkursu recytatorskiego imienia Jana Drzeżdżona. Uroczystość nadania imienia pisarza została upamiętniona odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Konkurs literacki organizowany przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz konkurs „Bë nie zabëc mòwë starków” przez ostatnie lata organizowany jest w Szkole Podstawowej w Starzynie.
Marzena Redlin

Copyright © 2018 Izba Regionalna w Starzynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.